CONSIDERATIONS TO KNOW ABOUT ODKLEJENIE SIATKóWKI

Considerations To Know About odklejenie siatkówki

Considerations To Know About odklejenie siatkówki

Blog Article

Odwarstwienie siatkówki to stan, w którym błona wewnątrz oka odkleja się od nabłonka barwnikowego znajdującego się za nią oraz błony naczyniowej, czyli tzw.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy po operacji pacjent powinien regularnie spotykać się z lekarzem okulistą, który będzie monitorował proces gojenia i w razie potrzeby przepisywał leki lub inne terapie.

Najczęściej rozwija się u osób między forty. a 70. rokiem życia. U większości Pacjentów schorzenie to przebiega bezobjawowo, co sprawia, że często jest diagnozowane już w zaawansowanym stadium. Dowiedz się, co powoduje odklejenie siatkówki. Poznaj objawy i leczenie tego stanu okulistycznego!

Choroby oka: Niektóre choroby oka, takie jak retinopatia cukrzycowa lub krótkowzroczność, mogą zwiększać ryzyko odklejenia siatkówki.

Pociąga to za sobą tworzenie zniekształconych obrazów, występowanie ciemnych plamek w polu widzenia, a także ryzyko utraty wzroku. Dlatego wszelkie pojawiające się problemy związane ze wzrokiem należy zawsze skonsultować z okulistą. 

Leczenie odwarstwienia siatkówki zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej lokalizacji. W przypadku niewielkiego odwarstwienia siatkówki, lekarz może zdecydować się na regularne monitorowanie stanu oka, bez interwencji chirurgicznej. Jeśli jednak odwarstwienie jest większe, konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Ryzykiem odwarstwienia siatkówki obciążeni są pacjenci, którzy chorują na cukrzycę. Dotyczy to także website osób w podeszłym wieku oraz w przypadku genetycznych skłonności do tej choroby. Jeśli u bliskich krewnych stwierdzano w przeszłości odklejenie siatkówki, należy być wyczulonym na pierwsze symptomy odwarstwienia siatkówki.

W tym poście na blogu zbadamy przyczyny, objawy, diagnozę, leczenie i zapobieganie odwarstwieniu siatkówki, a także udzielimy wskazówek dotyczących radzenia sobie z chorobą i ochrony wzroku.

Odklejenie siatkówki to stan, w którym siatkówka oddziela się nieco od naczyniówki, pozostając w jej pobliżu, albo ulega rozdarciu. Cięższym przypadkiem jest odwarstwienie siatkówki, polegające na uniesieniu się siatkówki i odsunięciu jej od naczyniówki.

Nie można całkowicie zlikwidować ryzyka powstania odwarstwienia siatkówki, ponieważ wiąże się ono z fizjologicznym procesem starzenia się ciała szklistego.

Oko to bardzo ważny narząd, bez którego trudno jest funkcjonować. Warto też zwrócić uwagę na jego budowę, a szczególnie na funkcje, jakie pełni siatkówka. W końcu to właśnie ona odpowiada za odbieranie bodźców wzrokowych.

Wysiękowe odwarstwienie siatkówki spowodowane jest przenikaniem płynu z uszkodzonych naczyń, guzem podsiatkówkowym czy w wyniku stanu zapalnego.

Starzenie się organizmu jest przyczyną degeneracji i częściowego odwodnienia ciała szklistego, wskutek czego jego objętość zmniejsza się. Powoduje to spadek ciśnienia, jakim do ściany oka dociskana jest siatkówka, co może skutkować jej odklejeniem.

Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych.... Przeczytaj więcej od tego autora

Report this page